STěHOVáNí MIMO MěSTO: IDYLICKý SEN, NEBO RISKANTNí KROK?

Odchod z rušného městského života do klidného prostředí venkova láká mnoho lidí. Sní o nižších nákladech na bydlení, blízkosti přírody a klidnějším tempu života. Ale je stěhování mimo město skutečně pro každého? Zjistěte, jaké důležité faktory byste měli zvážit, než se pustíte do balení krabic a hledání nového domova na venkově, a také to, zda je stěhování mimo město pro vás a vaši rodinu tou pravou volbou, nebo zda byste měli raději zůstat v pohodlí a ruchu velkoměsta.

Ceny nemovitostí jsou na venkově nižší

Klasické přesvědčení většiny lidí je to, že nemovitosti na venkově stojí méně než ve městech. Obecně se dá říct, že ano. Ovšem záleží na tom, zda je to skutečný venkov, kde lišky dávají dobrou noc a autobus tam přijede dvakrát denně, nebo nějaká vesnička kilometr od města, kde máte veškeré vymoženosti, co by kamenem dohodil. Tam může být pěkný domek paradoxně dražší než přímo ve městě. A jelikož mají lidé o domy na vesnicích čím dál větší zájem, roste logicky postupně cena i tam. V tomto případě se vyplatí rozhodnout se, jaká místa jsou pro vás přijatelná k bydlení, zvážit všechna pro a proti, stanovit rozpočet a pak hledat a vybírat. Pokud jste limitováni penězi, neměli byste se fixovat pouze na jednu lokalitu, ale hledat i jinde. Důležitý aspekt výběru je i to, zda chcete už kupovat hotovou stavbu, byt nebo pozemek a stavět na něm. To vše ovlivní výslednou sumu.

Náklady u velkého rodinného domu budou větší než v bytě. Zdroj: Viessmann

Zhodnoťte náklady na bydlení

I když je život na vesnici obecně vnímán jako levnější než ve městě, neplatí to vždy a všude. Náklady na bydlení se liší v závislosti na lokalitě, typu nemovitosti a vašich individuálních potřebách. Proto je důležité zohlednit všechny faktory, než se rozhodnete pro stěhování, ať už je to nájemné, poplatky za energie, hypotéka, daň z nemovitosti nebo poplatky na provoz domu. Nemalým výdejem je i údržba bydlení nebo doprava. 

Před stěhováním mějte přehled o dopravní obslužnosti i službách

Chystáte se na stěhování z velkého města na samotu? Pozor na to, aby vaše romantické představy nepřevážily praktickou stránku. Dokonalou idylu by brzo mohla nahradit realita, která není vždy příjemná. Proto se před tím, než nadšeně podepíšete smlouvu, podívejte, jak to ve vaší vysněné obci funguje. Je tam dobrá dopravní dostupnost? A co občanská vybavenost a kvalita služeb? Nechybí školka nebo škola? Nakoupíte tam alespoň základní potraviny? Co kulturní vyžití, kroužky pro děti, sportoviště? Je toho mnoho, co můžete mít ve městě na dosah ruky a nejednou byste museli někam dojíždět. Důsledně zvažte, zda je právě toto vaše cesta, a pokud máte alespoň malou možnost, tak si to krátkodobě vyzkoušejte.

Děti obvykle s bydlením na venkově problém nemají. Zdroj: Pexels

Na vesnici se žije jinak

Život na vesnici a ve městě se liší v mnoha ohledech, a to jak v pozitivních, tak i negativních. Ve městě se více setkáváte s lidmi, snáze si najdete přátele, lepší práci, máte větší kulturní vyžití. Na venkově je to jiné. Lidí tam není tolik a je mnohem složitější najít takové přátele, se kterými si budete rozumět. Pokud tam chcete skutečně zapadnout, je důležité se mezi původní obyvatele co nejvíce zapojit. Protože když o vás získají nějaké negativní mínění, jen těžko ho budete měnit. Na druhou stranu bývají přátelštější, více dodržují různé tradice, sousedé nemají problém s pomocí a celkově se dá říct, že vztahy jsou často takřka rodinné. Negativem je pak to, že si tzv. každý vidí do talíře a lidé řeší i to, co by neměli a nemuseli. Prostředí je to skvělé zejména pro děti, které obvykle nemají problém se začleněním a hledáním kamarádům. Benefity v podobě pobytu v přírodě od rána do večera jistě ani nemusíme zmiňovat.

Než se rozhodnete pro stěhování, zvažte všechny výhody a nevýhody. Zdroj: Pexels

Výhody a nevýhody bydlení na venkově

Z výhod je určitě důležité zmínit především více přirozené přírody, často čistější vzduch a méně znečištění. Můžete vyrážet rovnou od domu na různé sportovní aktivity. Máte také víc prostoru. Rozhodně ušetříte za zábavu a služby a se zahradou si ledacos vypěstujete, takže ušetříte za jídlo. Bezpečnější prostředí pro děti, lepší spojení s přírodou a životním cyklem, více pohybu a často i lepší spánek jsou další výhody. Z nevýhod je dobré vypíchnout horší dostupnost služeb, protože často musíte někam dojet autem. Ti, kdo jsou zvyklí na dynamický a rychlý život, se mohou brzy začít nudit. Počítejte také s nižšími platy a méně šancemi na lepší práci, horšími silnicemi a závislostí na automobilu.

 

Je důležité poznamenat, že ne všechny tyto nevýhody se týkají všech vesnic. Některé vesnice se nacházejí v blízkosti měst, a nabízí tak dostupnost služeb a infrastruktury. Jiné vesnice mají silnou komunitu a bohatý kulturní život.

 

Vyhněte se zklamání

Stěhovat se z místa, kde jste nějakou dobu žili, do úplně jiného prostředí, není jednoduché a ani levné. O to víc byste měli věnovat čas přípravám, důkladnému zvážení všech pro a proti. Rozhodně se v tomto případě nenechte řídit srdcem, ale více věřte svému rozumu a zkušenostem dalších. Hodně náročné je to pro ty, kdo doteď žili v menším bytě a aktivní život plný zábavy a akcí pro ně byl prioritou. Ta změna je opravdu velká. Pokud dosud nejste zvyklí pečovat o velký dům a zahradu a víte, že to ani není vaše parketa, hledejte něco menšího s menším pozemkem, který se snadno udržuje. Nejste domácí kutilové a kolem domu běhat nechcete? Mrkněte se po bytě v menší obci nebo příměstské části. Jste ochotni přežít nerudného souseda, rámus traktorů a jiných zemědělských strojů nebo kokrhání kohouta ve vaší blízkosti? Věřte, že i tohle může být důvod k tomu, že svého rozhodnutí začnete litovat. Popřemýšlejte i zdravotním stavu své rodiny, protože jezdit třikrát týdně k lékařům desítky kilometrů daleko, brzy vyčerpá. Stejně tak každodenní dojíždění do zaměstnání, jestli jste to doposud měli dvě minuty pěšky, je dost únavné. Tady se nabízí otázka, jak moc máte úvazek flexibilní, zda je možné mít home office apod. Co je ještě důležité zmínit, je to, že se stěhováním na venkov by měla rozhodně souhlasit celá rodina. Každý bude takovým rozhodnutím výrazně ovlivněn, a tudíž má právo se ke změně vyjádřit.

Život na vesnici není pro každého

Žití na vesnici zkrátka není pro každého a jako vše má své klady i zápory. Volba mezi nimi závisí na individuálních preferencích a prioritách. Někteří lidé dávají přednost klidnému životu v obklopení přírody, zatímco jiní preferují dynamický život se širokou škálou možností ve městě. Důležité je zvážit dostupné informace, optat se lidí ve svém okolí a vybrat si to prostředí, které vám nejlépe vyhovuje a umožňuje vám žít spokojený a naplněný život.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Život na venkově, Život ve městě

   

The post Stěhování mimo město: Idylický sen, nebo riskantní krok? appeared first on HomeInCube.

2024-06-11T05:39:24Z dg43tfdfdgfd