JEDNODUCHé TIPY, JAK RYCHLE VYčISTIT VARNOU KONVICI

Varná konvice je nedílnou součástí každodenního chodu domácnosti. Přesto jí nevěnujeme tolik péče, kolik si zaslouží. Častým používáním se totiž uvnitř usazuje vodní kámen, který ji může úplně zničit. Odstranit ho přitom můžete za pár minut s pomocí věcí, které máte v lednici nebo spíži.

K čištění vodního kamene vám postačí věci, které máte běžně doma. Zdroj: Unsplash

Co způsobuje vodní kámen v konvici

Množství vodního kamene souvisí s tvrdostí vody. Pokud je vaše konvice zanesená pravidelně, pak je třeba si uvědomit, že trpí i jiné spotřebiče. Není proto od věci si udělat jednoduchý test tvrdosti vody pomoci speciálního papírku a případně instalovat na přívody vody filtry.

Vodní kámen v konvici není jen kosmetickou vadou. Neřešením tohoto problému totiž může dojít k následujícím problémům:

  • delší ohřev vody a vyšší spotřeba energie
  • změna chuti nápojů
  • zkrácení životnosti spotřebiče

Pokud si proto chcete zachovat kvalitu nápojů a prodloužit životnost své konvice, je dobré si naplánovat její pravidelnou údržbu.

Jak často čistit rychlovarnou konvici

Četnost čištění závisí na tom, jak často konvici používáte, jak o ni průběžně dbáte a jaká je tvrdost vody ve vaší domácnosti. Obecně se však doporučuje ji hloubkově čistit 1x za 2-3 měsíce. Nejlepší péčí je však prevence. Aby se vodní kámen neusazoval, doporučujeme přebytečnou vodu z konvice vylévat, a to především v období, kdy opouštíte domácnost na více dní.

Jak odstranit vodní kámen z konvice

Na odstranění vodního kamene z varné konvice není nic složitého. Na trhu existuje celá řada přípravků, které si s ním poradí. Pokud jste se však do hloubkového úklidu pustili dnes a žádný speciální čistič nemáte, máme pro vás dobrou zprávu – vystačíte si s pár pomocníky, které máte určitě doma!

K čištění vodního kamene můžete použít ocet, jedlou sodu nebo Coca-colu. Zdroj: Unsplash

1. Jedlá soda jako odstraňovač vodního kamene

Jedlá soda se v úklidu osvědčila už několikrát. A v případě čištění vodního kamene tomu není jinak. Aby byl její efekt co nejlepší, je dobré s ní konvici vyčistit dvoufázově. V prvním kroku se zaměřte na nejznečištěnější část, kterou je dno. Dejte proto do konvice 3-4 lžíce vody a do té přidejte kávovou lžičku sody. Tuto směs nechte působit několik hodin. V druhé fázi do konvice přidejte dva hrnky vody a konvici zapněte. Jakmile se voda uvaří, vylijte ji a případné zbytky kamene odstraňte houbičkou.

2. Síla kyseliny citrónové

Sáček kyseliny citrónové seženete za pár korun v běžných nákupních řetězcích a rozhodně ji v domácnosti využijete opakovaně. Pro vyčištění konvice vám navíc postačí jedna kávová lžička tohoto prášku. Tu smícháte s 0,5-1 l vody a poté nalijete do konvice. Jakmile se voda s kyselinou citrónovou uvaří, nechte ji v konvici klidně ještě hodinu působit. Poté vodu vylijte a vnitřek konvice dočistěte neabrazivní houbičkou.

3. Univerzální čistič Coca-cola

Pokud jste zahlédli videa, kde lidé colou čistí i toaletu, nejedná se o podvod. Coca-cola totiž skutečně dokáže zatočit s nejednou nečistotou. Pro odstranění kamene stačí nalít tuto limonádu do poloviny konvice a přivést ji k varu. Poté ji nechte působit další půl hodinu a následně houbičkou povrch dočistěte.

4. Ocet ano, ale s mírou

Ocet s vodním kamenem zatočí velmi účinně. Použít se dá i při zanesení dřezu nebo jiných míst, které přichází do intenzivního kontaktu s vodou. Sáhnout po bílém octu proto můžete i v případě čištění konvice. Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1:2 a přivést k varu. Po skončení nechte směs v konvici ještě 15-30 minut působit. U elektrické konvice však buďte opatrní. Pokud v ní necháte ocet příliš dlouho, může poškodit povrch topné spirály.

5. Čištění konvice s pomocí citrónu

Konvici lze vyčistit také s pomocí několika plátků čerstvého citrónu a citrónové šťávy. Ty zalijete vodou a necháte projít varem. Tato směs však nemusí být dostatečně silná pro odstranění větších usazenin. Doporučuje se proto spíše pro lehkou průběžnou údržbu.

Dbejte o konvici také zvenku

Konvici nezapomeňte čistit také z venku. Vodní kámen se může tvořit i na povrchu v okolí víka. K jeho odstranění postačí octová voda, neabrazivní houbička a jemný hadřík. Zbytek povrchu stačí omýt saponátovou nebo mýdlovou vodou a hadříkem vyleštit do sucha.

Zdroj: Good Housekeeping, Fantastic Cleaners Blog, Real Simple

2024-04-19T05:37:55Z dg43tfdfdgfd