KUCHYňSKý TROJúHELNíK: POMůCKA, KTERá USNADNí PRáCI V KUCHYNI

Renovujete nebo zařizujete novou kuchyň? Pak si celý prostor dobře rozvrhněte. Správné rozmístění jednotlivých spotřebičů je totiž důležitější, než si myslíte. Nevíte, jak na to? Stačí znát pravidlo kuchyňského trojúhelníku. Díky němu si ulehčíte práci a při vaření nebo úklidu nebudete muset pobíhat tam a zpět!

Umístění dřezu mezi lednici a varnou desku vám usnadní práci. Zdroj: Decoland

Co je kuchyňský trojúhelník?

Kuchyňský trojúhelník, známý také jako pracovní nebo zlatý trojúhelník, je koncept rozmístění jednotlivých pracovních zón v kuchyni. Vznikl už ve 40. letech minulého století a dodnes z něj vychází celá řada architektů a designéru. V zásadě se jedná o takové uspořádání spotřebičů, které se snaží usnadnit pohyb v prostoru a zlepšit jeho celkovou ergonomii.

Skladování – mytí – vaření

Pomyslnými vrcholy zlatého trojúhelníku jsou 3 nejdůležitější místa v kuchyni. Prvním místem je lednice, tedy prostor, kde skladujeme potraviny. Druhým místem je mycí centrum (dřez nebo myčka) a posledním varné centrum, které představuje sporák nebo varná deska. Díky správnému rozmístění těchto zón do tvaru trojúhelníku si zjednodušíte pohyb v kuchyni a ušetříte zbytečné kroky při chystání pokrmů nebo následném úklidu.

Proč aplikovat kuchyňský trojúhelník

Díky této ergonomické pomůcce si při přípravě pokrmů ušetříte zbytečné pobíhání a posloupnost procesů bude přirozenější. Pokud totiž máte jednotlivé zóny v kuchyni umístěny nahodile (například varná deska je k lednici blíže než dřez), znamená to, že pro omytí potraviny a její následné vložení do hrnce musíte udělat několik dalších kroků navíc. Současně zvyšujete riziko znečištění kuchyně přenášením nádobí.

Správná vzdálenost

Jednotlivá centra (skladovací, mycí, vařící) by se od sebe měla nacházet v rozmezí 1,2 – 2,7 metrů. Minimální vzdálenost počítá s uchováním potřebné pracovní plochy, ta maximální zase s tím, abyste měli vše po ruce.

V případě rovné kuchyňské linky je vhodné umístit dřez do středu pracovní desky. Zdroj: HomeInCube

Linka s ostrůvkem

V případě kuchyně s ostrůvkem je vhodné ponechat v hlavní části linky lednici a dřez (případně myčku) a do prostoru ostrůvku umístit varnou desku. Pokud byste se totiž do ostrůvkové části rozhodli situovat dřez, vznikne vám několik zbytečných kroků mezi vytažením potraviny z lednice a jejím omytím. To však nevadí, je-li ostrůvek blízko.

Linka ve tvaru L

Pokud máte nebo si plánujete pořídit kuchyňskou linku ve tvaru písmene L, do kolmě položené části umístěte lednici a případně také spižírnu. Na hlavní část pracovní desky pak umístěte dřez a varnou desku, která bude od lednice vzdálenější.

Linka ve tvaru U

U linky ve tvaru písmene U se doporučuje umístit dřez do centrální části. Skladovací a varnou zónu pak umístěte naproti sobě v protilehlých výběžcích linky.

Rovná kuchyňská linka

Pravidlo kuchyňského trojúhelníku se však týká i rovných kuchyňských linek. Pomyslný vrchol trojúhelníku by se zde měl nacházet ve středu linky a měl by ho představovat dřez. Po jeho stranách by se pak měla nacházet lednice a na opačné straně sporák. Tím si zajistíte, že zdroj tepla bude od lednice dostatečně vzdálen a dřez budete mít na dosah od lednice i varné desky, když budete cedit těstoviny nebo brambory. Další možností je umístit lednici ke stěně naproti kuchyňské lince.

Jednotlivé zóny by na sebe měly v kuchyni logicky navazovat. Zdroj: Franke

Na co při zařizování kuchyně nezapomenout

Aby byla kuchyň praktická a příprava pokrmů, úklid i jednotlivé pohyby co nejjednodušší, je dobré přemýšlet také nad dalšími detaily. Tím se myslí především zachování optimálně velkého přípravného prostoru mezi jednotlivými zónami a dostatečné vzdálenosti pro otevírání skříněk a šuplíků. Zapomenout byste však neměli také na další detaily, jako je umístění koše v okolí dřezu, kde zpracováváte potraviny, nebo lednice v blízkosti dveří, díky čemuž nebudete muset nákup pronášet celou kuchyní.

Zdroj: Homes and Gardens, The Spruce, Kapitoly o bydlení  

2024-04-17T05:36:52Z dg43tfdfdgfd