SOUSED GRILUJíCí NA BALKONě: KDY NEZMůžETE NIC A KDY SE MůžETE BRáNIT?

Češi jsou milovníci grilování – a to nejen v létě, ale klidně i v zimě. A protože jídlo připravené na grilu chutná tak nějak líp, není divu, že se začalo grilovat i na balkonech u bytů. Víte však, jaké má grilování na balkonu pravidla? A kdy máte právo si na bezohledné sousedy stěžovat?

Grilované jídlo je vynikající, přesto buďte ohleduplní. Zdroj: pexels.com

Bydlíte v bytovém domě a váš soused bydlící pod vámi vás každý den obtěžuje doutnajícím grilem, kvůli kterému nehrozí, abyste si v bytě vyvětrali? Pak musíte věnovat pozornost těmto 3 bodům:

  • legislativě,
  • domovnímu řádu,
  • sousedským vztahům.

Zatímco domovní řád i legislativa mají jasně danou podobu, se sousedskými vztahy je to složitější. Z pohledu požární ochrany není grilování na balkonu v rozporu s požárními předpisy. Při grilování můžete používat jak elektrické, tak i plynové grily. Nevhodné jsou naopak grily na tuhá paliva. Nejen, že v případě požáru jde všechna vina za vámi, kouř z nich navíc obtěžuje všechny kolem vás.

Svoji pozornost však musíte věnovat i domovnímu řádu – a tam už může být omezení více.

Co může říkat domovní řád?

Pokud uvažujete nad grilováním na balkonu, musíte nahlédnout do domovního řádu. Ten má každý bytový dům a najdete v něm pravidla, která jsou stanovena a podepsána vlastníky domu. Pravidla se pak vztahují i na nájemníky, kteří v bytech bydlí.

Pokud domovní řád jasně zakazuje, abyste grilovali na balkonu, je ve všem jasno. Zákaz se však může týkat jen některých typů grilů. Ve většině domovních řádů se však s informací o grilování ani nesetkáte. To ale neznamená, že si sousedé nebudou stěžovat.

I proto používejte jen ty typy grilů, které nebudou kouřit.

Gril můžete mít na pojízdném stojanu a přesouvat ho podle směru větru. Zdroj: OFYR

A co říká zákon?

Přestože žádný zákon zakazující grilování na balkonech neexistuje, v občanském zákoníku § 1013 odst. 1 byste měli věnovat pozornost této pasáži:

„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“

To znamená, že nemůžete dělat to, co by mělo negativní dopad na ostatní obyvatele domu. Co znamená nepřiměřenou míru je k diskuzi, každý má hranice toho, co nesnese, jiné.

Co dělat, když je sousedovo grilování obtěžující?

Pokud vás sousedovo grilování obtěžuje, nejprve si s ním zkuste promluvit. Možná si ani neuvědomuje, že všechen kouř a pach z jeho grilu jde přímou cestou do vaší ložnice. Dále je zde možnost prosadit si v domovním řádu zákaz grilování na balkonu nebo zákaz používání grilu na uhlí. To však nemusí být snadné prosadit. Pokud domluva není možná, můžete zavolat Městskou policii. Pokud vyhodnotí, že je chování souseda nepřípustné, bude se jednat o přestupek.

Zdroj: udime-grilujeme.cz, občanský zákoník

2024-05-07T18:12:22Z dg43tfdfdgfd