HRAVé RETRO V DOMOVě MLADé RODINY: POříDILA NOVý DůM, ALE ZAříDILA HO ZCELA ODLIšNýM ZPůSOBEM

Joana vždy toužila po starém bytě s vysokými stropy. Když ale přišly na svět její děti, musela změnit priority a dům se zahradou byl jasnou volbou. Přesto ho ale zařídila překvapivým způsobem.

„Jsem absolventkou Akademie výtvarných umění ve Vratislavi v oboru Interiérový design a design. Mojí specializací byl průmyslový design a po ukončení studia jsem zahájila svoji činnost jako designér užitkových výrobků. První roky jsem navrhovala plstěné tašky a doplňky. Později jsem začala učit interiérový design a vytvářet interiéry pro své klienty,“ popisuje Joanna Figurniak, jejíž rukopis velmi snadno rozeznáte.

Váš domov je velmi specifický, jak byste ho popsala?

Můj dům je pro mě jako obrazové plátno, takže většina stěn a podlahy jsou bílé. Je to odraz mé citlivosti. Chtěla jsem, aby to nebyl typický dům, jako mnoho jiných. Cílem bylo vytvořit umělecký prostor, který neustále inspiruje, každý koutek je něčím zajímavý a stimuluje představivost.

Jak stará je budova a kdy jste dům pořídili?

Trvalo mi dva roky, než jsem našla domov pro sebe a svou rodinu. Snila jsem o starém činžovním domě, bytě s duší, s vysokými stropy, štuky a typickým světlem. Největší nevýhodou těchto starých bytů je bohužel to, že jsou v centru města a často nemají ani balkony. Být mladou studentkou, nevadilo by mi to. Když jsme ale matkou, je mi jasné, jak je důležitý kontakt s přírodou, zahradou a neomezeným prostorem. Proto jsem se rozhodla pro kompromis a vybrala nový dům mimo město, který jsem ale zařídila ve zcela odlišném stylu. Inspirovala jsem se starými domy a skandinávským stylem.

Čtěte také: Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Je to víc než pět let, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vyrostl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.
Číst více

Menší ale útulný

Jaké má dům dispozice?

Dům není velký, má 112 m², ale je šikovně ergonomicky řešený. Našli jsme ho ve chvíli, kdy nebyly ještě jednotlivé místnosti rozdělené, takže jsme mohli rychle přepracovat návrh, aby nám vyhovovaly. Z domu se čtyřmi pokoji jsme vytvořili dům se šesti pokoji, kde má každý místo pro sebe. Navzdory tomuto rozdělení je společný prostor stále velký a prostorný. Hned vedle kuchyně a obývacího pokoje mám studio.

Kde pořizujete nábytek?

Interiér jsem zařídila jednoduše a doplnila výraznějším doplňky a starožitnostmi. Ráda kombinuji staré s novým, drahé s levným, jednoduché minimalistické věci s okázalejšími předměty s duší. Často předělávám nábytek pořízený v řetězcích. Objednala jsem si u truhláře stůl ze starých dubových desek. Máme každou židli jinou. Některé nové, jiné renovované, další moderní plastové. Rozmanitost mě nikdy neomrzí.

Čtěte také: Herečka Vlastina Svátková si do svého domu všechno vybrala sama a výsledkem je osobitý a elegantní interiér

Jedna si zamilovala uvolněný boho styl, který po prázdninách vyloženě křičí, druhá sáhla po osobité eleganci, která nikdy neomrzí. Nahlédněte do atypického pražského podkrovního bytu s útulnou terasou a do kouzelného domu uprostřed meditativní zahrady.
Číst více

Dekorace z bleších trhů i opravované starožitnosti

Na které dekorace jste nejvíce pyšná?

Na ty z bleších trhů. Miluji oživení starých a poškozených předmětů. Snažím se v souladu s filozofií wabi-sabi najít krásu v nedokonalosti. Proto miluji staré rezavé kovové podnosy a renovovaný nábytek. Mám ráda také ozdoby, které vyrábím z hnědého papíru. Jsou krásné a nadčasové.

Co je pro vás důležité, abyste se doma cítila pohodlně?

Základem je útulný interiér, ve kterém se cítím dobře nejen já, ale i celá moje rodina. Zaměřuji se na přírodní materiály: dřevo, kámen, měkkou bavlnu nebo len. Snažím se eliminovat plast, který se mi nikdy nelíbil, a nahradit ho opravdu krásnými dřevěnými prvky. Myslím, že kromě toho, že náš interiér vypadá jedinečně, pomáhám alespoň trochu k záchraně naší planety a snížení odpadu.

Jakému stylu dáváte přednost?

Můj styl nemá jméno, je to směs starého a nového. Můžete vidět vliv skandinávského stylu, wabi-sabi, trochu kutilství.

 

Se svolením Joanny Figurniak (instagram.com/moostudio.pl)

Čtěte také: Petr Kellner si nechal dům navrhnout architektem Josefem Pleskotem

Vrané nad Vltavou si podnikatel, který před třemi lety tragicky zahynul, vybral pro svůj rodinný život. Učarovala mu místní příroda a klid.
Číst více

Související články

2024-06-11T06:08:46Z dg43tfdfdgfd