HáDKA NEZNAMENá ROZCHOD. JAK VYřEšIT KONFLIKT VE VZTAHU JEDNOU PROVžDY?

Pro každý vztah jsou naprosto přirozené občasné rozepře, ne vždy se totiž na všem shodnete. Ačkoli mohou zapříčinit aktuální nepohodu, vždycky z nich vzejde alespoň jedna lekce a poučení do budoucna. Zkušená psychoterapeutka Jana Gatěková radí, v čem mohou být konflikty užitečné a jak je řešit opravdu efektivně.

Nedílnou součástí všech vztahů jsou konflikty, které nejčastěji vychází z odlišných názorů, přesvědčení, potřeb či představ. Rozpory samy o sobě však nemusí být špatné, naopak naznačují cestu k poznání našeho protějšku. Zjistíte díky nim, co druhému vadí, na čem mu záleží, co potřebuje, či kde jsou jeho hranice. Hádky působí i seberozvojově, neboť si díky nim uvědomíte, co vyhovuje vám, v čem dokážete ustoupit nebo kde si musíte vymezit své hranice vůči druhým.

Patové konflikty je nutné pojmenovat

Patový konflikt nastává, když pro něj v danou chvíli a za daných podmínek neexistuje objektivní řešení. Příkladem může být otázka založení rodiny. Jeden z partnerů si dítě přeje, zatímco druhý žádné nechce. V takové chvíli se jedná o aktuální životní postoj, hodnotu či cíl a aktuálně neexistuje kompromis. Dále se může jednat třeba o plánování dovolené, vztahy ke členům širší rodiny, stanovování pravidel v péči o domácnost.

Přesto, že patový konflikt v určitý moment nemá viditelné řešení, neznamená to, že byste se mu ve vztahu neměli věnovat. Základem je, abyste jej pojmenovali, vědomě odložili, plánovaně a opakovaně se k němu vraceli, sledovali jeho vývoj a zjišťovali, zda je nyní možné jej aktivně řešit. U partnerů, kteří diskutují, zda založit rodinu, či nikoli, může postupem času dojít ke změně postoje jednoho a tím k souladu v názoru.

Mohlo by se vám líbit

Jsou monogamní vztahy přirozené, nebo se jedná o nudný společenský standard?

To, jak si každý pár nastaví své vnitřní fungování, je čistě na partnerech. Někomu vyhovuje to, jinému zase ono. Mnoho lidí si ale neumí představit strávit celý život po boku pouze jednoho partnera, a tak mnozí partneři žijí v polyamorním vztahu. Téma polyamorie, potažmo polygamie, je v poslední době čím dál více rozebírané. Je monogamie společenský standard, nebo nuda, která vyžaduje trochu “okořenit”?
marianne.cz
marianne.cz

Hádky zpracováváme různě

Spor ve vztahu většinou vychází z nedorozumění, vzájemného nepochopení, neporozumění kvůli afektu nebo stresu či negativního emočního rozpoložení. Lze jej vyřešit pomocí následujících kroků:

  • Uvědomění si konfliktu – zaměříte svou pozornost na to, co se děje teď a tady (nyní se hádáme, k čemu má spor vést?)

  • Zastavení konfliktu – popíšete, co se právě děje (jsem naštvaný/á, nechci se hádat, chci sdílet nepříjemný zážitek)

  • Uzavření konfliktu – vyjádříte adekvátní omluvu (měl/a jsem špatný den, promiň, že jsem křičel/a). Omluvu spojte s nějakým rituálem, kterým je třeba objetí, polibek či pohlazení. Ukončení rozepře by mělo přijít spolu s kompromisem či dohodou, že už se k situaci dále nebudete vracet.

V případě hádky přistupuje každý z partnerů ke zpracování konfliktu odlišně. Někdo o něm potřebuje nějakou dobu nemluvit, zatímco druhý ho chce uzavřít. Nabízí se dohoda, že si o situaci znovu promluvíte, ale s určitým časovým odstupem, ať už to bude několik hodin, či dnů.

Mohlo by se vám líbit

Situační vztah: Jak ho poznat a kdy z něj raději odejít?

Naplněný partnerský vztah je jen jeden. Oba partneři jsou si v něm jistí, že chtějí sdílet život, milují a obohacují se, tvoří a jejich láska je v přeneseném slova smyslu projekt, který spolu budují. V posledních letech ovšem vznikají vztahy s různými „ale“, které jsou bez pevného spojení, bez závazku a obvykle fungují jako mezistupeň na přechodné období. Jedním z nich je i situační vztah. Možná se v něm právě nacházíte i vy. Zjistěte, jaké jsou jeho znaky, čím vás může obohatit a proč se v něm nezaseknout.
marianne.cz
marianne.cz

I dlouhodobé konflikty mají řešení

Konflikty, které trvají delší čas a mohou pramenit z odlišných vizí či neshod v určitých aspektech vztahu, lze také vyřešit. Zásadní je takový svár pojmenovat a určit si, co by mělo být řešením, například vybrat přístup k výchově či vymezit hranice členům rodiny. Domluvit se, kdy a kde bude rozhovor nad tématem probíhat. Neméně důležité je promyslet vlastní nápady či postřehy, ustanovit způsob rozhovoru a jeho pravidla, třeba že se nebudete vzájemně přerušovat nebo přetahovat vymezený čas na představení návrhu řešení. Za žádných okolností však nezapomínejte k rozhovoru přistupovat konstruktivně a s respektem. Držte se tzv. „já komunikace“, kdy sdělujete své postoje ze svého pohledu a neosočujete druhou stranu. Vaším úkolem je najít řešení, které bude vzájemně přijatelné, nikoli tzv. vyhrát hádku.

Pokud jsou ale konflikty ve vztahu původcem silného stresu a nedokážete najít konstruktivní řešení, pomoci může párová terapie. Během ní lze hledat nové způsoby, jak s krizovými situacemi pracovat tak, aby nakonec podpořily a ještě více rozvinuly váš vztah.

Autorka článku: Mgr. Jana Gatěková

Ve své terapii se opírám o myšlenky, že každý člověk má své vlastní a jedinečné způsoby (zdroje), jak zvládat a překonávat krizové situace. Tyto jeho zdroje mu pomáhám objevovat a efektivně využívat v různých životních situacích. Klienta vnímám jako partnera, který mě přizve do svého unikátního světa, a kterému pomáhám na jeho cestě k takovému životu, který si přeje žít. Mimo běžných psychoterapeutických témat se zaměřuji také na problematiku PAS (poruchy autistického spektra), domácího násilí, náhradní rodinné péče a téma komunikace. V rámci své psychoterapeutické praxe se pravidelně vzdělávám a využívám služeb supervizorů. Působím také na portálu Terapie.cz.

Související články

2024-05-10T05:42:52Z dg43tfdfdgfd