NEUMíTE šETřIT? OPěVOVANá JAPONSKá METODA KAKEBO VáS TO NAUčí. NASPOříTE PENíZE A POSíLíTE CHARAKTER

Máte pocit, že přestože nevyděláváte zrovna málo peněz, protékají vám mezi prsty? Týden před výplatou se podíváte na účet a ptáte se sama sebe, kam to všechno zmizelo? Toužíte už dlouho po krásné luxusní kabelce, nebo parádní dovolené, ale myslíte si, že se vám nikdy nepodaří našetřit si na ně? V tom případě se pojďme podívat, jak se to dá změnit. Řešením může být velmi opěvovaná japonská metoda Kakebo. 

Šetřete peníze jako Japonci 

Pojďme se společně naučit šetřit jako Japonci. Pokud si osvojíte jejich metodu Kakebo a budete ji poctivě praktikovat, nejen že docílíte toho, že vám na účtu na konci měsíce zbyde víc peněz, ale také získáte větší sebevědomí, zbavíte se stresu, posílíte svůj charakter a celkově zlepšíte psychiku. Jde totiž o to mít přehled o svých příjmech a výdajích, za co přesně peníze utrácíme a zda by to nešlo dělat lépe. Možná máte pocit, že přece víte, co kupujete. A také víte, že si dnes a denně nedopřáváte nějaké drahé a zbytečné věci. Takže nemáte, jak ušetřit. Přesto to s metodou Kakebo zkuste. Určitě zjistíte, kolik drobností si kupujete zbytečně a pak se divíte, že fungujete téměř od výplaty k výplatě. Chcete si dopřát opravdu skvělou dovolenou? Tak si na ni pojďte našetřit. 

Mohlo by se vám líbit

Děti a kapesné: Od jakého věku by ho měly dostávat a jak by mělo být vysoké

Peníze jsou nedílnou součástí života a čím dříve se s nimi naučí děti zacházet, tím lépe. Je tak dobré, aby měly nějaké kapesné a v České republice ho většina dětí i dostává, jak vyplývá z průzkumu. Je tu ovšem mnoho otázek, které se s tímto tématem pojí, a my se vám na ně s pomocí odborníků pokusili odpovědět.
marianne.cz
marianne.cz

Kakebo je životní styl

Japonské slovo kakebo znamená rozpočtová kniha nebo domácí účet, takže vás už zřejmě napadá, co vás čeká. Vést si domácí účetnictví možná nezní jako něco průlomového, jenže Kakebo není jen sepsaný seznam věcí, za které jste zaplatili. Je to životní styl, který vás vede k tomu, abyste měli tok svých peněz pod kontrolou, abyste měli o svých financích přehled, čímž se mnohonásobně rozvíjí i vaše osobnost a zlepšuje přístup k životu. Autorka této metody byla japonská novinářka Hani Motoko, která chtěla v roce 1904 pomoci ženám, které žily v nepříznivých finančních podmínkách, aby si i ony dokázaly naplnit všechny své cíle. A tak vznikl tento unikátní spořící systém, který je velmi jednoduchý, užitečný a hlavně proveditelný. 

Bude vám k tomu stačit jen tužka, sešit, ve většině případů kalkulačka, vytrvalost a důslednost. Než začnete, položte si čtyři základní otázky: 

  • Jaký je váš měsíční příjem? 
  • Kolik byste z této částky chtěla každý měsíc ušetřit?
  • Kolik peněz momentálně utrácíme?
  • Kde je prostor pro zlepšení a snížení výdajů

Podle metody Kakebo si vše vlastnoručně pište 

V dnešním světě techniky, elektroniky a aplikací je samozřejmě zvláštní používat vůbec k něčemu ještě papír a tužku. Jenomže metoda Kakebo říká, abyste v tomto případě nestahovali žádné finanční a účetní aplikace, kam budete jen zadávat položky, které se vám sami spočítají. Sáhněte raději právě po psacích potřebách, kupte si nějaký pěkný sešit, do kterého se vám bude dobře psát, zasedněte ke stolu a směle do toho. Jedině tak si totiž člověk skutečně uvědomí každou položku, kterou si koupil, pořídil nebo za ni zaplatil. 

Do sešitu si narýsujte tabulku, kam si budete zapisovat všechny své příjmy, ale především jednotlivé výdaje. Jak často si budete vést účetnictví a zapisovat si, je čistě na vás, ale pokud nemáte zrovna nejlepší paměť, doporučujeme si vše zaznamenat každý večer, dokud máte v živé paměti, co všechno jste koupili. Co jste platili kartou se dá snadno dohledat v bankovnictví, ale drobné platby v hotovosti mají tendenci se rychle vypařit z hlavy. Označte si jednotlivé kategorie výdajů podle sebe, nicméně základ by měl být: Fixní náklady, věci, které potřebuji, pak věci, které chci, dále kultura a volný čas a nakonec mimořádné výdaje.

  • FIXNÍ – Jedná se o pravidelné platby jako nájem, energie, lítačka, sociální, zdravotní a životní pojištění atd.
  • POTŘEBUJI – Potraviny, oděvy, drogerie, kosmetika, výdaje ohledně auta jako benzín, servis atd.)
  • CHCI – Fast food a jiné jídlo venku, dobroty, kafíčka v kavárnách, piva v hospodách, oblečení, které není nezbytné, různé služby jako kadeřník, manikúra, masáže atd.
  • KULTURA A VOLNÝ ČAS – Veškeré vstupenky, knihy, výlety, koncerty, dovolené
  • MIMOŘÁDNÉ – Nejrůznější opravy aut, zubaři, nehody, koupě nových spotřebičů, třeba i dárky k narozeninám...

Kam ty peníze mizí? 

Díky tomu dostanete odpověď na otázku, kam ty peníze mizí a názorně uvidíte, kde je možné ušetřit. Nikdo netvrdí, že byste měli žít striktní život bez potěšení, nic si nedopřát, vzdát se všech drobných radostí a jedině tak se vám podaří našetřit na dovolenou. Jde zkrátka jen o to, uvědomit si, že peníze nejsou nekonečné a rozhodnout se, které potěšení za to stojí a které můžu v zájmu dlouhodobějšího plánu oželet. Na konci měsíce si ke svému sešitu sedněte a počítejte. Zřejmě nebude moc příjemné vidět krutou pravdu, za co všechno své těžce vydělané peníze utrácíte. Následně si určete konkrétní částku, kterou byste si chtěla příští měsíc ušetřit a díky tomuto přehledu budete přesně vědět, čeho se příští měsíc vzdát, abyste dosáhla požadované ušetřené částky. 

Související články

2024-05-08T06:28:01Z dg43tfdfdgfd