POCIťUJETE úZKOST? JEDNODUCHá OTáZKA VáM POMůžE PROZRADIT, Z čEHO PRAMENí A JAK JI řEšIT

Úzkost je v dnešním zrychleném světě čím dál tím častější. Někdy je nenápadná a projevuje se například pouhým neklidem, jindy ale může vést ke knedlíku v krku, který způsobí, že se vám špatně dýchá. Pokud si nejste jisti, zda se s úzkostí potýkáte, či nikoliv, a proč, máme pro vás klíč k tomuto zjištění. Může vést přitom i ke zlepšení úzkostných stavů.

Když víte, kde se ve vás bere úzkost, je to první krok k jejímu řešení. A je potřeba ji řešit, jelikož může začínat nenápadně, ale časem může vést k panickým záchvatům či depresím. Mezi její znaky patří konkrétně přílišné strachování, rychlý puls, neklid, problémy se soustředěním, častá iritace, tenze ve svalech a problémy se spánkem, které následně vedou i k únavě. Pokud se vás týká něco z toho, je načase položit si následující otázku.

Otázka odhalující úzkost: „Čemu se vyhýbám?“

Podle studií vyhýbání s úzkostí úzce souvisí. Lidé s úzkostí se konkrétně obvykle podvědomě vyhýbají tomu, co ji způsobuje, ať už to je sociální interakce, veřejné vystupování, či jednoduše určité úkoly na vašem to-do listu. Občas lidé mají tendenci neustále odkládat jeden úkol, který ve finále zabere 15 minut, ale předcházelo mu dlouhé prokrastinování. Autorka článku na odborném serveru Psychology Today poté doporučuje postupovat následovně:

1. Zeptejte se sami sebe: „Čemu se vyhýbám?“

2. Naskenujte si svůj seznam úkolů, spojte si ho s tím, čemu jste se vyhýbali, a zjistěte, co jste odkládali.

3. Projevte co největší soucit se sebou samým.

4. Nastavte časovač na 5 až 10 minut a začněte tím nejmenším úkolem na vašem seznamu.

5. Pokud se při jeho plnění začne úzkost zvyšovat, buďte na sebe mírní, zastavte se a nadechněte se.

6. Jakmile stres poleví, k úkolu se vraťte.

Samozřejmě velmi záleží na tom, co je vaším spouštěčem. Ne vším se dá jednoduše projít. Ale něčím ano, a to je dobré mít na paměti. Pokud je váš problém ale hlubší, doporučujeme další strategii zvládání úzkosti související s touto otázkou.

Otázka na zmírnění úzkosti: „Co mě uklidňuje a dělá mi radost?“

Kromě toho, že se pokoušíte najít odpověď na otázku, co ve vás úzkost vyvolává, odpovězte si také na to, co ji zmírňuje. To si zapamatujte, případně si to sepisujte na jedno místo. Může to být nějaký koníček, čas s rodinou, přáteli, vaření a podobně. Pokud ještě nevíte, co to je, objevte to, ponořte se do toho a bojujte tím proti své úzkosti. V případě, že vás i tak přepadne, podívejte se na náš článek s tipy od terapeutky, co v takové situaci dělat. Pokud ani to nepomůže, doporučujeme obrátit se na odbornou pomoc.

Související články

2024-03-19T05:45:41Z dg43tfdfdgfd