JAK NA OVOCNé KNEDLíKY Z ODPALOVANéHO TěSTA

V prvním dílu našeho seriálu jsme se zabývali přípravou ovocných knedlíků z kynutého těsta, v druhém jsme se učili uvařit knedlíky z tvarohového těsta. Poslední do trojice je těsto odpalované.

  • O knedlících z bramborového těsta se zmíníme jindy. Patří totiž více k švestkám a podzimu. V létě by se s těstem z nových brambor, které ještě nemají dostatek škrobu, pracovalo velmi špatně.

Knedlíky z odpalovaného těsta

Někomu může odpalované těsto (ano, je to prakticky totéž, které se používá na jemné cukrářské dezerty, jako jsou věnečky a větrníky) nahánět strach. Ale jakmile zvládnete techniku odpalování, zjistíte, že s těstem se výborně pracuje a výsledné knedlíky jsou lehké, jemné a delikátní.

Jak na odpalované těsto

Odpalované nebo také pálené těsto získalo název podle toho, že se během přípravy hustá směs mouky, tuku a vody za stálého míchání zahřívá v hrnci, dokud se na jeho stěnách nezačne tvořit bílý povlak a těsto se nezačne oddělovat od stěn hrnce.

Tomuto postupu se říká pálení či odpalování a je zásadní pro to, aby se těsto podařilo. Pokud není mouka dostatečně ‚odpálená‘, těsto bude po zašlehání vajec řídké a nebude se chovat, tak jak má.

  • Techniku odpalování si můžete prohlédnout krok za krokem (kroky 1–4) na fotografiích receptu cukrářky Petry Stahlové na věnečky Paris–Brest. Jedná se sice o sofistikovaný francouzský dezert, ale těsto se v něm odpaluje úplně stejně jako na jednoduché české knedlíky.
  • I z odpalovaného těsta můžete připravit místo knedlíků noky a doplnit je rozmixovaným ovocem (vynikající jsou jahody se lžící cukru) nebo ovocnou omáčkou.
  • Zkuste třeba borůvkový žahour z receptu na ricottové nočky s borůvkami a kokosem.
  • Výborné jsou i noky z odpalovaného těsta, které se místo vaření smaží ve vyšší vrstvě tuku a podávají se jen tak pocukrované a posypané skořicí.

Variace na ovocné knedlíky aneb varenyky & spol.

Na sever a východ od našich hranic se popularitě těší taštičky z (víceméně) nudlového těsta, plněné naslano či nasladko.

  • Redakci Apetitu zaujaly před dvěma lety skvělé ukrajinské varenyky s višněmi z dejvického bistra Váleček. Sladký rodinný recept patří v bistru, které jinak nabízí hlavně taštičky se slanými náplněmi, mezi nejoblíbenější.
  • A až skončí sezona višní, můžete si uvařit taštičky s povidly nebo vyzkoušet luxusní recept šéfkuchaře Jaroslava Sapíka na taštičky s brusinkami a vanilkovou omáčkou.

Zdroj informací: časopis Apetit

2024-07-10T08:12:16Z dg43tfdfdgfd