JSOU RAJčATA OVOCE, NEBO ZELENINA? ZáLEží, VE KTERé ZEMI žIJETE. ČERVENOU BARVU PLODů VžDY NEMěLY

V našich končinách rajčata považujeme automaticky za druh zeleniny, ale zdaleka tomu tak není všude ve světě. Dokonce o této otázce už několikrát rozhodoval soud. A ne vždy vynesl stejný verdikt. Tak jak to vlastně s těmi rajčaty je?

Rajčata jednoduše náleží mezi zeleninu i ovoce, podle toho, ve které zemi se zrovna nachází. Pokud se vydáte do obchodu pro rajčata v amerických státech Ohio nebo Tennessee, pak musíte na samoobslužné váze hledat rajčata mezi ovocem. A možná se budete divit, ale v Evropě bychom je správně měli hledat mezi ovocem také. S rajčaty je to docela složité. První soud, který se zabýval zařazením rajčat byl Nejvyšší soud Spojených států už v roce 1893 a ten se rozhodl pro zeleninu. 

Ovšem další soud, opět ve Spojených státech, rajčata zařadil mezi ovoce. A aby toho nebylo málo, tak mezi ovoce zařadil rajčata i Evropský parlament v roce 2011. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že ve své původní domovině roste rajče jako vytrvalý keř, a proto jeho plody náleží mezi ovoce. Je zajímavé, že v našich obchodech se tímto rozhodnutím nic nezměnilo, a i nadále tak rajčata najdeme v regálech se zeleninou.

Zajímavosti z historie rajčat

Původní domovinou rajčat je Jižní Amerika, konkrétně hornaté oblasti v Peru, odkud se rajčata rozšířila do sousedního Mexika a mezi zdejším původním obyvatelstvem byla velmi oblíbená. Rajčata se v Mexiku pěstovala už kolem roku 500 př. n. l. a krátce po objevení Ameriky se rajská jablka díky mořeplavcům dostala i do Evropy, nejprve na španělský královský dvůr a odtud i do dalších evropských zemí.

Dnes nejčastější červenou barvu nemají rajčata odjakživa

Když si představíme rajče, většinou máme na mysli kulatý plod červené barvy. Původní rajčata z volné jihoamerické přírody však měla barvu žlutou. Červenou barvu získaly plody rajčat až díky šlechtění. Proto také v Itálii, která náleží mezi největší evropské pěstitele rajčat, mají pro rajčata název pomodoro, což ve volném překladu znamená zlaté jablko. Ve světovém měřítku je však největším pěstitelem rajčat Čína, následovaná Indií a Spojenými státy.

Jak jsou rajčata léčivá

  • Konzumace čerstvých rajčat pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi.
  • Rajčata posilují imunitní systém a pomáhají likvidovat volné radikály v těle.
  • Rajčata snižují možnost výskytu rakoviny, a to asi devíti jejích typů.
  • Pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám.
  • Rajčata obsahují močopudné látky, které pomáhají tělu zbavovat se toxinů.
  • Konzumace rajčat pomáhá snižovat množství kyseliny močové v těle.

Zdroj: https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/zajimavosti-ze-sveta-zeleniny--rajcata/; https://www.donapo.cz/rajce-tyckove-start-s-f1

 

Související články

2024-07-10T07:52:48Z dg43tfdfdgfd