NA CO JE DOBRý SVíZEL? NASTARTUJE HUBNUTí A KAžDý DRUH Má SKVěLé ZDRAVOTNí účINKY

Mařinka vonná neboli svízel vonný vás omámí sladkou vůní, syřišťový propůjčuje sýrům krásně nažloutlou barvu a přítula se jednoduše přitulí. Rodina svízelů, rostlin z čeledi mořenovitých, je pořádně rozvětvená, ale stojí za to se s nimi blíže seznámit. Už jenom proto, abyste věděli, jak se jmenuje bylinka, kterou si občas nosíte z lesa nebo z louky přilepenou na kalhotách a ze které svízele můžete připravit lahodné víno pro dobrý spánek.

Se svízelem se zaručeně setkal úplně každý. Stačí si jen vzpomenout na chvíle, kdy jste se prošli vzrostlou loukou, a jak potom vypadaly vaše kalhoty. Možná byly plné pevně přichycených výhonků a drobných lístků i plodů rostliny, která má příhodné jméno, svízel přítula.

Svízel přítula (Galium aparine)

Tahle bylinka se tulí k oblečení lidí a srsti zvířat téměř po celém světě. Lidově se jí říká i jednoduše přítula nebo svízel, ale i lepenice, lepký rozmarýn nebo opřástka.

Jedná se o jednoletou bylinu, či spíše plevel, který do plazí po zemi nebo šplhá po ostatních rostlinách do výšky až 160 cm. Z kůlovitého kořene vyrůstá poléhavá čtyřboká lodyha, které je po celé délce porostlá nazpět zahnutými háčky, díky kterým se rostlina doslova lepí na cokoliv, čeho se jen dotkne. Je to její strategie, jak se šířit po okolí.

Listy má svízel přítula tenké, čárkovité, seskupené patrovitě kolem lodyhy tak, že vytváří na první pohled malé hvězdičky. Vykvétá drobnými, bílými nebo zelenými květy, které se po opylení proměňují v plody, známé jako drobné nejprve zelené a později hnědé, ostnaté kuličky, které se opět s nečekanou silou přichytávají háčkovitými ostny k jakémukoliv vhodnému povrchu, k srsti zvířat nebo k našim kalhotám. 

Svízel přítula patří mezi léčivky, využívá se k léčení vředů i jako diuretikum při otocích, při nemocích močových cest, na vyrážky i popáleniny.

Svízel syřišťový (Galium verum)

Tenhle svízel, tedy enzym, který rostlina obsahuje, se zase využívá jako syřidlo při výrobě sýrů, a odtud pramení jméno svízel syřišťový. Dodává sýrům krásně žlutavou barvu.

Jedná se o trvalku se čtyřhrannou lodyhou, která dorůstá do výšky až 100 cm s čárkovitými listy, uspořádanými v přeslenech. Vykvétá v červnu a červenci žlutými a po medu vonícími květy, uspořádanými v bohatých latách. Roste na suchých trávnících a na okrajích lesů či železničních náspech na většině území mírného pásu, od Francie po Japonsko.

Svízel syřišťový je léčivka, která se využívá ve formě nálevu nebo čaje ke snížení chuti k jídlu nebo obkladů na bolavé klouby, kožní záněty a vředy. Funguje i na problémy v ústní dutině.

Svízel vonný neboli mařinka vonná (Asperula odorata)

Mařinka má tu nejkrásnější vůni ze všech lučních květin, kterou si uchovává dokonce i po usušení. Aroma mařinky se využívá při výrobě alkoholu a v severní Evropě i uzenin. Sladkou vůni propůjčuje bylince kumarin, chemická sloučenina, která je obsažena například i v divizně, heřmánku nebo v levanduli.

Svízel vonný je bylina s plazivým oddenkem a drobnými bílými kvítky, která vykvétá od května do června. Je hojně rozšířena po celé Evropě, v západní Asii a Severní Americe.

V lidovém léčitelství se mařinka využívá na drobná poranění i hnisající rány, ale také ke zklidnění a pro snadné usínání. Jedná se však o bylinku mírně jedovatou, proto by se měla využívat jen krátkodobě.

Mařinkové víno

  • 3-5 stonků mařinky vonné
  • 1 l suchého bílého vína

Stonky mařinky i s květy nechte do druhého dne zavadnout a poté je vložte do láhve s bílým vínem na 12-18 hodin. Nakonec víno přeceďte.

Víno pijte před spaním, ne více než 100 ml, ochucené plátkem citronu. Mařinkové víno vás zbaví nervozity, stresu a úzkostí a navodí klidný a tvrdý spánek.

Zdroj: https://www.salveo.cz/blog/2023/03/93-svizel-pro-zdravou-lymfu-a-vypnutou-p; https://living.iprima.cz/zahrada/marinka-vonna-vino-uzkost-menstruace-krece; https://www.kytkykjidlu.cz/pro-tisk/marinka-vonna-majova-kvetina/

 

Související články

2024-06-11T06:01:38Z dg43tfdfdgfd